Internet na mesiac úplne zadarmo?

Objednajte online a prvý mesiac
nič neplatíte

Všetko o WiFi pripojení a zariadeniach na prenos internetového signálu

Prečítajte si čo je bezdrôtové pripojenie, ako nastaviť svoj router a porovnanie routerov TP-Link z našej ponuky.

Internet je každodennou súčasťou života väčšiny z nás. Podľa najnovšieho prieskumu Eurobarometer využívajú internet dve tretiny obyvateľov na Slovensku, z toho viac ako polovica sa pripája každý deň. V nasledujúcom článku Vám vysvetlíme čo je bezdrôtové pripojenie a čo je pripojenie cez kábel, ako si správne nastaviť svoje zariadenia a aké zariadenia používať pre dosiahnutie podmienok pripojenia, presne podľa Vašich požiadaviek.

Čo Vám prinesie bezdrôtové pripojenie:

LTE je technológia, ktorá ponúka vysokorýchlostný internet prostredníctvom bezdrôtových sietí. LTE internet funguje cez rádiovú sieť a spĺňa požiadavky aj tých najnáročnejších zákazníkov. Využíva modernú LTE technológiu bezdrôtovej siete, ktorá ponúka vysokú rýchlosť sťahovania a nízku odozvu. Hlavnou výhodou pripojenie bezdrôtovo, prostredníctvom WiFi je, že nepotrebujete kabeláž. Na druhej strane treba myslieť na to, že ak obývate väčší rodinný dom alebo mezonetový byt s veľkou rozlohou, kvalita signál môže kolísať z dôvodu vzdialenosti zariadenia od routera, či hrubým stenám alebo podlahám. Ak bývate v bytovom dome a viacero susedov má vlastnú WiFi sieť, môže dochádzať k vzájomnému rušeniu a prekrývaniu sietí. Rýchlosť prenosu dát môže znížiť aj viacero zariadení pripojených na bezdrôtovú sieť. Predísť tomu viete použitím kvalitnejším routerom. Pripojenie prostredníctvom WiFi je naozaj užitočné, napríklad pre používateľov smartfónov, pre pripojenie na domácu sieť, čo Vám ušetrí poplatky za prenos dát u mobilného operátora. Ak si chcete zmerať svoju rýchlosť pripojenia na internet odporúčame vykonať speedtest na zariadení, ktoré je pripojené prostredníctvom kábla na WiFi router, nie bezdrôtovo. Ako sme spomínali vyššie, hlavne pri bytových domoch dochádza pri pripojení prostredníctvom WiFi k rušeniu a Vaše meranie tak môže byť naozaj nepresné.

Ako funguje WiFi pripojenie:

Typická Wi-Fi zostava obsahuje jeden alebo viac prístupových bodov (AP z anglického slovného spojenia „access point“) a jedného alebo viacerých klientov. AP vysiela svoj SSID (Service Set Identifier, sieťové meno) prostredníctvom paketov nazývaných beacons (signály, majáky), ktoré sú vysielané väčšinou každých 100 ms rýchlosťou 1 Mbps (najnižšia rýchlosť Wi-Fi). To zaručuje, že klient prijímajúci signál z AP, môže komunikovať rýchlosťou aspoň 1 Mbps. Na základe nastavení (napr. podľa SSID) sa klient môže rozhodnúť, či sa k AP pripojí. Ak sú napr. v dosahu klienta dva prístupové body s rovnakým SSID, klient sa podľa sily signálu môže rozhodnúť, ku ktorému AP sa pripojí. Wi-Fi štandard ponecháva pripojovacie kritériá a roaming (prechod medzi hotspotmi) úplne na klienta. Toto je sila Wi-Fi, ale zároveň to znamená, že jeden bezdrôtový adaptér môže dosiahnuť podstatne lepší výkon ako druhý. Vo Windows XP existuje vlastnosť nazývaná nulová konfigurácia (zero configuration), ktorá umožňuje používateľovi vidieť všetky dostupné siete a pripojiť sa ku ktorejkoľvek z nich „za behu“. V budúcnosti budú bezdrôtové adaptéry viac riadené operačným systémom. Hoci sa Wi-Fi prenáša vzduchom, má rovnaké vlastnosti ako neprepínaný ethernet. Dokonca sa môžu objaviť aj kolízie podobne ako v neprepínaných ethernetových sieťach. 802.11 používa ako metódu prístupu na médium povinne DCF (CSMA/CA).

Vyberte si z ponuky internetových balíkov, ktorá vás určite dostane

Pri online objednávke teraz prvý mesiac zadarmo!

Nastavenie routera:

Router je zariadenie, ktoré umožní zdieľať jedno pripojenie na internet medzi viacerými zariadeniami. Router pre domácnosti, či menšie firmy zvyčajne umožňuje pripojiť štyri zariadenia káblom a ďalšie bezdrôtovo prostredníctvom WiFi. Router má 1 konektor označený WAN, alebo Internet (obvykle modrý), do ktorého sa pripája kábel od poskytovateľa pripojenia na Internet (vstup) a obvykle 4 konektory označené LAN (alebo 1-4, obvykle žlté), kam sa pripájajú zariadenia v domácnosti.

Kábel od poskytovateľa internetového pripojenia zapojíme na konektor WAN, alebo internet.

Kábel k počítaču pripojíme do ľubovoľného konektora LAN.

Obvykle nie je potrebné na počítači robiť žiadne nastavenia, tie si počítač zistí automaticky z routera.

Router spája dve alebo viac logické čiastkové siete, napr. Externú sieť s Internetovým prístupom (WAN) s lokálnou sieťou (LAN), pričom vytvára most pre výmenu informácií.

Správna konfigurácia routeru je nevyhnutným predpokladom pre vytvorenie siete a Internetového prístupu.

Postup:

Najprv je potrebné zistiť IP adresu routera. Tú najčastejšie nájdete priamo v návode. Rovnako ju ale možno zistiť priamo pomocou Vášho počítača, a to zadaním príkazu ipconfig do príkazového riadku.

Teraz, keď poznáte IP adresu Vášho routera (napr. 188.124.2.1) spustite akýkoľvek internetový prehliadač (napr. Internet Explorer) a do adresného riadku zadajte práve túto zistenú IP adresu. Po potvrdení budete vyzvaní na zadanie užívateľského mena a hesla. Ak údaje ešte nikto nezmenil, nájdete ich v návode priloženom k routeru (napr. užívateľ: admin, heslo: admin). Po prihlásení sa dostanete do samotného nastavenia routera. V užívateľskom rozhraní nájdite položku Nastavenie IP adresy (často sa skrýva pod položkou Basic Setting, Primary Setup a pod). Nastavte IP adresu na Dynamic IP alebo Static IP podľa poskytovateľa (potrebné informácie sú vždy uvedené v návode). Pri static IP vyplňte IP adresu (alebo ponechajte existujúcu), adresu DNS serverov atď. (všetky informácie o tom, čo a kam vyplniť opäť nájdete v návode ku každému zariadeniu, tieto údaje sa pre každé zariadenie líšia). Všetky nastavenia uložte. Typicky tlačidlom Save. Teraz prejdeme k samotnému nastavenie bezdrôtovej siete. V užívateľskom rozhraní prejdite do menu Wireless (prípadne Nastavenie siete, Wireless setting a pod). Ak je to potrebné pri položke Wireless (príp. Wifi) povoľte Wifi označením voľby Enabled. Do políčka označeného Network ID alebo SSID zadajte názov siete (ľubovoľne podľa svojho uváženia napr domaca-123). V políčku Channel alebo Select Channel nastavte Auto, ak táto voľba nie je možná, nastavte akýkoľvek z dostupných kanálov. Tlačidlom Save uložte nastavenie. Posledné, čo treba nastaviť, je zabezpečenie siete. To nájdete buď priamo v spomínanom nastavení, alebo v položke užívateľského rozhrania Security. Existuje samozrejme niekoľko možných druhov zabezpečenia. Pre domáce účely postačí klasický WEP kľúč, ktorého nastavenie je uvedené tu: Z menu Security vyberte z ponuky položku WEP Ak sa vám zobrazila možnosť voľby medzi 64 bit a 128 bit, zvoľte IEEE 64 bit Do položky WEP Key (prípadne WEP Key 1) napíšte svoje heslo, ktoré musí mať v našom prípade dĺžku 10 znakov. Navyše kombinujte veľké a malé písmená (bez diakritiky) a číslice (napr. KRT256jns4). Nastavenie opäť uložte tlačidlom Save.

Porovnanie WiFi routerov TP-Link:

V našej základnej ponuke pri objednávke nájdete tri routere, z ktorých si môžete vybrať. V prípade, že máte záujem o iné zariadenie, vyberte si niektoré z nášho cenníka a kontaktujte nás telefonicky. Wi-Fi routery sú na trhu v pomerne širokom cenovom rozpätí, to je potrebné si povedať hneď na začiatku. Keď sa pozriete napríklad na Heuréku, ktorá je pomerne prehľadná, nájdete tam aj modely, ktorých cena stúpa nad štyristo eur. Ide o veľmi výkonné routery, ktoré sú však pre bežnú domácnosť zbytočne drahé.

Najlacnejšie routery sa pohybujú v cenách do 25 eur. Ide o jednoduché zariadenia, vhodné do menších domácností pre nenáročných zákazníkov. Routery do zhruba 50 eur potom tvoria strednú triedu, ktorá utíši potreby a túhy tých náročnejších, ktorí chcú doma skutočne dobrý router a chcú mať kvalitné pripojenie. Od 50 eur potom zoženiete veľmi dobré routery, ktoré sa určite v domácnosti alebo napríklad v reštaurácií nestratia.

TP-Link TL-WR840N 300Mbps Wireless LAN Router  

Dizajnovo veľmi vydarený bezdrôtový router spoločnosti TP-Link je ideálnou voľbou pre použitie v domácnosti, či menších podnikoch, kde sa kladie dôraz na vysokú rýchlosť a bezpečnosť bezdrôtového a káblového pripojenia. Vďaka funkcii riadenia šírky pásma na základe IP adresy umožňuje prideliť určitú šírku pásma každému počítaču zvlášť. Veľi dobre si tak poradí so streamovaním HD videí, volaním cez VoIP alebo hraním online hier.

Vďaka podpore štandardu IEEE 802.11n dokáže router vytvoriť stabilné spojenie s rýchlosťou až 15x väčšou ako u bežných routerov podporujúcich iba štandard 11g.

Maximálna prenosová rýchlosť sa pohybuje okolo neuveritelných 300 Mbit/s a prenášanie dát tak bude naozaj rýchle. Zabudnite na výpadky signálu kvôli konfliktom v kanáloch. Technológia CCA (Clear Channel Assessment) automaticky zabráni vzniku tohoto stavu a vy si môžete vychutnávať ničím nerušený, stabilný a maximálne rýchly prenos, bez toho, aby ste museli nejak špeciálne zasahovať do chodu routera.

TP-Link TL-WR940N 450Mbps Wireless LAN Router

Rýchly bezdrôtový router spoločnosti TP-LINK v sebe kombinuje 4-portový switch a Wi-Fi technológiu pre zdieľanie internetového pripojenia. Router dokáže vytvoriť bezdrôtovú sieť s neuveriteľne vysokými prenosovými rýchlosťami až 300 MBit / s, ktorá vám umožní spoločne s ďalším užívateľmi užívať si dátovo náročné činnosti citlivé na prerušenie, ako je napríklad streamovanie HD videí, VoIP telefonovanie, zdieľanie veľkých súborov či hranie online hier.

Vďaka podpore štandardu IEEE 802.11n dokáže router vytvoriť stabilné spojenie s rýchlosťou až 18x väčší ako u bežných routerov podporujúcich iba štandard 11g. Maximálna prenosová rýchlosť sa pohybuje okolo neuveriteľných 300 Mbit / s a prenášanie dát tak bude naozaj rýchle

Výnimočná je tiež priestupnosť signálu cez steny a router si poradí s veľmi veľkou vzdialenosťou dokonca aj v budovách s oceľovou a betónovou konštrukciou. Nemusíte sa tak nijako obmedzovať a vašu bezdrôtovú sieť rozvinúť na veľkej ploche. Všetky náročné operácie ako je streamovanie HD videí či VoIP telefonovaní tak nebudú robiť problémy ani na väčšie vzdialenosti a túto výhodu tiež určite ocenia hráči online hier.

Zabudnite na vypadávanie signálu kvôli konfliktom v kanáloch. Technológia CCA (Clear Channel Assessment) automaticky zabráni vzniku tohto stavu a vy si môžete vychutnávať ničím nerušený, stabilný a maximálne rýchly prenos, bez toho aby ste do chodu routeru museli nejako špeciálne zasahovať.

Prvé nastavenie a spustenie routeru je veľmi jednoduché vďaka priloženému CD s asistentom pre jednoduché nastavenie. Krok po kroku budete zadávať informácie a parametre a so všetkým vrátane nastavenia bezdrôtovej siete či zabezpečením vám program pomôže. Ani nováčikovia medzi správcami routerov sa tak nebudú musieť dlhé hodiny trápiť nad tým, ako majú správne router nastaviť.

WiFi Router TP-Link Archer C7 AC1750 Dual Band   59/ s viazanostou 40

 Router TP-LINK Archer C7 prichádza s novou generáciou štandardu WiFi – 802.11ac, ktorý je trikrát rýchlejší ako pásmo n. Naviac poskytuje kombinovaný bezdrôtový prenos dát. Vďaka rýchlosti bezdrôtového prenosu 1,3 Gbps cez krištáľovo čisté pásmo 5GHz a súčasne 450 Mbps v pásme 2,4 GHz je Archer C7 najlepšia voľba pre bezproblémové streamovanie HD, on-line hranie hier a ďalšie úlohy, ktoré sú náročné na šírku pásma.

Archer C7 operuje na oboch pásmach 2,4 GHz aj 5GHz súčasne, čo zaisťuje úžasný výkon bezdrôtovej siete. Simultánne dvojpásmový prenos vám ponúka flexibilitu dvoch špecializovaných sietí s mnohonásobnou šírkou pásma pre vaše potreby. Jednoduché úlohy, ako je posielanie e-mailov alebo prehliadanie webových stránok, môžu byť riešené prostredníctvom pásma 2,4 GHz, zatiaľ čo pre náročné úlohy, ako je hranie online hier, alebo streamovanie HD videa využijete pásmo 5 GHz, a to všetko naraz! Tri externé 5dBi antény pracujúce v pásme 5 GHz a troch vnútorné antény pracujúce v pásme 2,4 GHz v kombinácii s vysoko kvalitnými technológiami samotných antén udržujú vysokú rýchlosť aj na väčšie vzdialenosti, čo vám poskytuje spoľahlivé bezdrôtové pokrytie odkiaľkoľvek vo svojej domácnosti alebo kancelárii.

S jedným gigabitovým WAN portom a štyrmi gigabitovými LAN porty je C7 Archer naozaj silný rozbočovač pre extrémne rýchle pripojenie k sieti.

Pomocou dvoch multifunkčných portov USB 2.0 môžete zdieľať tlačiarne alebo súbory s rôznymi zariadeniami a médiami prostredníctvom vašej domácej siete, alebo cez FTP server, ak ste ďaleko od svojho domova.

Naši zákazníci odporúčajú tieto služby

Raket Štandard

Sťahovanie:30 Mbit/s

Surfovanie:30 Mbit/s

Odosielanie:3 Mbit/s

Zriadenie:ZADARMO

WiFi Router:ZADARMO

iba15,90 €

mesačne

Raket Ideal

Sťahovanie:50 Mbit/s

Surfovanie:50 Mbit/s

Odosielanie:5 Mbit/s

Zriadenie:ZADARMO

WiFi Router:ZADARMO

iba19,90 €

mesačne

V čom je rozdiel

Doprajte si stabilné pripojenie do siete internet prostredníctvom bezdrôtového pripojenia.

Dobrý net na rozdiel od konkurenčných providerov investuje do najmodernejšej technológie na prenos internetového signálu, vďaka čomu poskytujeme stabilné internetové pripojenie v najvyšších rýchlostiach aj prostredníctvom bezdrôtových zariadení.

V ponuke raketového internetu sú dostupné rýchlosti až 100 Mb/s za bezkonkurenčnú cenu. Neobmedzený raketový internet je pre Vás dostupný v Trnave, Piešťanoch a okolí.

Rýchly výber

Piešťanský okres

Overte si dostupnosť internetu

Prosíme o zadanie mesta v správnom tvare. (napr. Trnava)
internet-dobrynet