Internet na mesiac úplne zadarmo?

Objednajte online a prvý mesiac nič neplatíte

Všetko o internetovom pripojení a WiFi zariadeniach

Prečítajte si, ktoré WiFi zariadenie je pre Vaše pripojenie vhodné, ako zvýšiť rýchlosť pripojenia a ako sa zbaviť výpadkov.

V našej ponuke nájdete niekoľko variantov zariadení pre internetové pripojenie. Nasledujúci článok Vám predstaví routre z našej ponuky, vysvetlí ako si správne vybrať a čo všetko môže spôsobiť, že Vaše pripojenie nedosahuje dostatočnú rýchlosť alebo vypadáva.

Najobľúbenejšie zariadenia z našej ponuky

WiFi Router TP Link 850

Tento router poskytujeme našim zákazníkom štandardne k objednávke bezdrôtového internetového pripojenia. Je to najpoužívanejší router pre bezdrôtový internet. Router pracuje na frekvencii 2,4 GHz, zariadenie obsahuje 4 LAN porty a 1 WAN port.

Napriek tomu, že výrobca na obale uvádza rýchlosť sťahovania až 300 Mb/s , je táto hodnota dosiahnuteľná len za optimálnych podmienok v priestore s minimálnym rušením. Reálne skúsenosti so zariadením hovoria, že ak je týmto routrom riešené bezdrôtové pripojenie v bytovom dome kde je veľké rušenie susedných zariadení, namerateľná rýchlosť je maximálne 40 Mb/s, bez prepojenia routra káblom. Znižovanie výkonu zariadenia spôsobuje najmä rušenie okolitých zariadení. Router TP-Link operuje na menšom počte kanálov a v prípade, že na danom kanáli je viac zariadení, prichádza k rušeniu a výpadkom signálu.

Router ale disponuje technológiou CCA (Clear Channel Assessment) , ktorá automaticky zamedzuje konfliktom kanálov prostredníctvom výberu funkcie voľného kanála a plne tak realizuje výhody väzby na kanál, aby poskytla vyšší výkon, čo pomáha k udržaniu stability signálu.

Toto riešenie je určené pre menej náročných používateľov , vhodné do menších domácností, či domácich kancelárií.

WiFi router TP-Link Archer Dual Band

Výkonnejším riešením pre WiFi sieť je zakúpenie routra dual band Archer, ktorý operuje v dvoch pásmach = teda okrem 2,4 GHz pracuje aj v 5 GHz pásme, ktoré je menej rušené a aj vďaka tomu poskytuje vyššie rýchlosti.

Tento router je v porovnaní s jednopásmovými routrami výrazne výkonnejší a odolnejší voči externému rušeniu, avšak ak je súčasne pripojených viac zariadení, signál môže mierne slabnúť a pociťovať to môžete aj na miernom poklese rýchlostí. Všetky D-Link Wireless AC routre podporujú dual bandový bezdrôtový signál, čo Vám umožní prehliadať internet v pásme 2,4 GHz a zároveň streamovať digitálne médiá, hrať online hry alebo robiť online hovor v pásme 5 GHz.

Pre pripojenie v tomto pásme je dôležité aby Vaše koncové zariadenie vedelo fungovať v pásme 5 GHz. Prípadné rušenie bezdrôtového signálu môže spôsobovať veľa zariadení vo vašej domácnosti, ako napríklad telefóny, detské vysielačky, mikrovlnka, atď.. Dajte si teda pozor na správne umiestnenie routra.

Dual Band routre sú však vo všeobecnosti menej náchylné k rušeniu inými zariadeniami. Dual Band znamená stabilnejšie pripojenie s vyššími rýchlosťami pre užívateľov optického aj bezdrôtového internetu.

MikroTik RB750Gr3

Kompaktný routerboard je výborným riešením do domácnosti aj kancelárie, kde chcete využívať plné rýchlosti svojho pripojenia cez kábel. K dispozícii sú štyri pripájacie RJ45 porty ktoré spoľahlivo zaistia pripojenými zariadneiam až gigabitové rýchlosti ethernetu. Router OS môžete napájať adaptérom zo siete, alebo využiť PoE napájanie RJ45 port.

Router možno nastaviť podľa potrieb prostredníctvom operačného systému MikroTik RouterOS s licenciou Level 4. Routerboard obsluhuje dvojjadrový procestor MT7621A, 880 MHz s 256 MB pamäťou RAM.

V prípade pripojenia starších alebo slabších zariadení hrozí, že sa router prispôsobí výkonu najslabšieho zariadenia v sieti a to spôsobí spomalenie rýchlostí.

TP-Link EAP 225 – WiFi Access Point

Praktické riešenie pre väčšie priestory s pripojením viacerých zariadení – bezdrôtový prístupový bod s diaľkovým napájaním, ktorý si vystačí s jediným káblom. Vďaka napájaniu cez PoE rozšírite svoju sieť aj do častí, kde nemáte dostatočné pokrytie signálu z hlavného routra. Acesspoint vyzerá ako nástenné svietidlo a tiež sa tak inštaluje – na strop alebo stenu. Môžete ho umiestniť do každej miestnosti, kde chcete rozšíriť dostupnosť signálu z hlavného routra s plnou prenosovou rýchlosťou.

TP-Link Auranet Controller Software poskytuje centralizovanú správu pre bezdrôtové siete. Ponúka funkcie na rozšírené spravovanie lokálnej siete – ako uprednostňovanie zariadení, rozdelenie zariadení do VLAN skupín a mnoho funkcií, ktoré využije naročnejší užívateľ. Správa firemnej, alebo aj domácej siete sa stáva jednoduchšou a prehľadnejšou.

Vyberte si z ponuky internetových balíkov, ktorá vás určite dostane. Pri online objednávke teraz prvý mesiac zadarmo!

Vyberte si z ponuky internetových balíkov, ktorá vás určite dostane. Pri online objednávke teraz prvý mesiac zadarmo!

blank

Ako vyriešiť problémy s pripojením?

Test rýchlosti

Pred vykonaním akýchkoľvek zmien v pripojení je potrebné diagnostikovať problém – prvým dôležitým krokom je test rýchlosti pripojenia. Test rýchlosti nájdete tu: https://www.dobrynet.sk/meranierychlosti/

Pripojte sa pomocou FTP kábla

Rýchlosť nikdy nemerajte prostredníctvom WiFi pripojenia (bezdrôtovo) – meranie vždy vykonávajte cez zariadenie, ktoré je na router pripojené káblom, len tak je možné merať skutočnú rýchlosť pripojenia. Zariadenie pripojené na internet prostredníctvom WiFi siete nemeria presné dáta, nakoľko WiFi sieť môže spomaľovať veľa externých faktorov, ktoré poskytovateľ internetu nevie ovplyvniť (rušenie inými zariadeniami alebo okolitými WiFi sieťami).

Tipy na zvýšenie rýchlosti

V prípade, že bývate v bytovom dome môže na signál pôsobiť množstvo faktorov, ktoré rušia Vaše internetové pripojenie. Problémom môže byť zlé nastavenie routra u susedov, ktoré spôsobuje rušenie kanála, na ktorom pracuje aj Vaše zariadenie. Komplikácie často spôsobuje aj nesprávne umiestnenie routra (napr. pri mirkovlnke, v skrini,..).

Ďalším negatívnym faktorom sú napr. hrubé múry, nakoľko WiFi signál nemá takú intenzitu ako napríklad mobilný signál. WiFi vysiela v pásme od 2,4 po 5 GHz a prechodu signálu dokáže niekedy zabrániť aj strom. Dôsledkom toho môže vo veľkých domoch a bytoch jeden router nedostatočne pokrývať priestor signálom. Používatelia preto často siahajú po rôznych riešeniach rozšírenia signálu (extender, access point,..). Efektívnym a spoľahlivým riešením môže byť prídavný router, prepojený s hlavným routrom káblom (nevýhodou je nutnosť kabeláže). Pri takomto riešení taktiež odporúčame pomenovať (SSID) každú WiFi sieť samostatne. Používateľ má tak väčšiu kontrolu nad tým na aký router je aktuálne pripojený.

Pri výbere prídavných zariadení pozor na Wi-Fi extendery – ide o zariadenia, ktorých cieľom je rozšíriť Wi-Fi signál bez použitia kábla. Fungujú na princípe pripojenia na Wi-Fi sieť a následného zosilnenia signálu – v praxi však rozšírite len dosah siete a schopnosť pripojenia sa k sieti, čo však neplatí o kvalite signálu (prenosová rýchlosť je drasticky znížená). Často sa stáva, že takto rozšírená sieť je nakoniec prakticky nepoužiteľná.

WiFi zariadenia novej generácie

UNIFI V6 Long-Range (U6-LR)

U6-LR je vysokovýkonný prístupový bod využívajúci pokrokovú technológiu WiFi 6 na zabezpečenie silného bezdrôtového pokrytia podnikových prostredí a náročných domácich užívateľov. Poskytuje agregovanú rádiovú rýchlosť až 3,0 Gb s frekvenciou 5 GHz + (4×4 MU-MIMO a OFDMA) a 2,4 GHz  4×4 MIMO. Model U6-LR sa bez problémov hodí do každého prostredia a je ho možné namontovať do vnútorného a čiastočne vonkajšieho prostredia (krytie IP54).

Vlastnosti:
– dvojjadrový procesor 1,3 GHz ( inovovaný na podporu plne duplexného výkonu TCP / IP s rýchlosťou 1 Gb / s)
– pásmo 5 GHz 4×4 MU-MIMO a OFDMA s rádiovou rýchlosťou 2,4 Gbps
– 2,4 GHz pásmo 4×4 MIMO s rádiovou rýchlosťou 600 Mbps
– napájané pomocou  802.3at PoE (PoE injektor nie je súčasťou balenia)

124% nárast rýhlosti oproti bežným routrom

Wi-Fi 6 AP poskytujú agregovanú rádiovú rýchlosť až 3 Gbps s 5 GHz (4×4 MU-MIMO a OFDMA) a 2,4 GHz 4×4 MIMO rádiami

Dvojnásobne väčší dosah

Prístupový bod U6-LR využíva technológiu Wi-Fi 6 na zabezpečenie silného a rozsiahleho bezdrôtového pokrytia vo všetkých prostrediach.

Fyzická časť
Rozmery Ø220 x 48 mm (Ø8,66 x 1,89 “)
Váha Bez držiaka: 800 g (1,76 lb)
S držiakom: 930 g (2,05 lb)
Materiál krytu Plast
Montážny materiál Oceľ SGCC
Odolnosť proti poveternostným vplyvom IP54
Hardware
Špecifikácie procesora Dvojjadrový ® Cortex ® A53 na frekvencii 1,35 GHz
Informácie o pamäti 512 MB
Rozhranie pre správu Ethernet

Bluetooth Low Energy 5.0

Sieťové rozhranie (1) 1 Gb / s Ethernet RJ45
Tlačidlo Obnovenie výrobných nastavení
LED RGB
Metóda napájania PoE +, pasívny PoE (48 V)
Zdroj UniFi PoE prepínač
48V, 0,5A PoE adaptér (nie je súčasťou balenia)
Podporovaný rozsah napätia 44 až 57 V ss
Max. Spotreba energie 16,5 W.
Max. TX Power
2,4 GHz 26 dBm
5 GHz 26 dBm
MIMO
2,4 GHz 4 x 4
5 GHz 4 x 4
Priepustnosť
2,4 GHz 600 Mbps
5 GHz 2 400 Mb / s
Zisk antény
2,4 GHz 4 dBi
5 GHz 5,5 dBi
Montáž Stena / strop (súčasťou balenia)
Prevádzková teplota -30 až 60 ° C (-22 až 140 ° F)
Prevádzková vlhkosť 5 – 95% bez kondenzácie
Certifikácie CE, FCC, IC
Softvér
Štandardy Wi-Fi 802.11a / b / g
Wi-Fi 4 / Wi-Fi 5 / Wi-Fi 6
Bezdrôtové zabezpečenie WPA-PSK, WPA-Enterprise (WPA / WPA2 / WPA3 *)

* Podporované s budúcimi verziami radiča

BSSID 8 za rádio
VLAN 802.1Q
Pokročilá QoS Obmedzenie sadzby na používateľa
Izolácia návštevnosti hostí Podporované
Súbežní klienti 300 a viac
Podporované dátové rýchlosti (Mbps)
802.11a 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48, 54 Mbps
802.11b 1, 2, 5,5, 11 Mbps
802.11g 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48, 54 Mbps
802.11n (Wi-Fi 4) 6,5 Mb / s až 600 Mb / s (MCS0 – MCS31, HT 20/40)
802.11ac (Wi-Fi 5) 6,5 Mb / s až 1,7 Gb / s (MCS0 – MCS9 NSS1 / 2/3/4, VHT 20/40/80/160)
802.11ax (Wi-Fi 6) 7,3 Mb / s až 2,4 Gb / s (MCS0 – MCS11 NSS1 / 2/3/4, HE 20/40/80/160)

Zdroj: https://store.ui.com/collections/unifi-network-wireless/products/unifi-6-long-range-access-point

UNIFI V6 LITE

UniFi 6 Lite je prístupový bod s  2×2 Wi-Fi 6 anténou, ktorý poskytuje súhrnnú rádiovú rýchlosť  až 1,5 Gbps s rádiom 5 GHz (MU-MIMO a OFDMA) a 2,4 GHz (MIMO).  UniFi 6 Lite má kompaktný dizajn s veľkosťou nano, takže môže byť použitý do všetkých domácností a podnikov. Toto zariadenie nedisponuje krytím do vonkajších prostredí.

Vlastnosti:
– 2×2 vysoko efektívne Wi-Fi 6
– pásmo 5 GHz 2×2 MU-MIMO a OFDMA s rádiovou rýchlosťou 1,2 Gbps
– pásmo 2,4 GHz 2×2 MIMO s rádiovou rýchlosťou 300 Mbps
– Gigabit Ethernet, napájaný s 802.3af PoE (PoE injektor nie je súčasťou dodávky)
– kompatibilné s krytmi UAP-nanoHD a zapustenou montážnou konzolou

29% nárast rýhlosti oproti bežným routrom

Wi-Fi 6 prístupových bodov poskytuje agregovanú rádiovú rýchlosť až 1,5 Gb / s pri frekvenciách 5 GHz (2×2 MU-MIMO a OFDMA) a 2,4 GHz 2×2 MIMO.

Dvojnásobne väčší dosah

Prístupový bod U6-Lite využíva technológiu Wi-Fi 6 na zabezpečenie silného a rozsiahleho bezdrôtového pokrytia vo všetkých podnikových sieťových prostrediach.

Fyzické vlastnosti
Rozmery Ø160 x 32,65 mm (Ø6,3 x 1,3 “)
Váha Bez držiaka: 300 g (10,6 oz)
S držiakom: 315 g (11,1 oz)
Charakteristiky krytu Polykarbonát 110 a tlakové liatie ADC12
Montážne vlastnosti Polykarbonát, oceľ SGCC
Hardware
Špecifikácie procesora 880 MHz MIPS 1004 KEc
Informácie o pamäti 256 MB
Rozhranie pre správu Ethernet
Sieťové rozhranie (1) 10/100/1000 Mb / s Ethernet RJ45
Gombíky Obnovenie výrobných nastavení
LED diódy Biela / modrá
Metóda napájania 802.3af PoE, pasívny PoE (48 V)
Zdroj 802.3af PoE; 48V, 0,32A PoE adaptér (nie je súčasťou balenia)
Podporovaný rozsah napätia 44 až 57 VDC
Max. Spotreba energie 12 W.
Max. TX Power
2,4
GHz 5 GHz
23 dBm
23 dBm
MIMO
2,4
GHz 5 GHz
2 x 2
2 x 2
Rýchlosť priepustnosti
2,4
GHz 5 GHz
300 Mbps
1201 Mbps
Zisk antény
2,4
GHz 5 GHz
2,8 dBi
3 dBi
Prevádzková teplota -30 až 60 ° C (-22 až 140 ° F)
Prevádzková vlhkosť 5 – 95% bez kondenzácie
Certifikácie CE, FCC, IC
Softvér
Štandardy Wi-Fi 802.11a / b / g
Wi-Fi 4 / Wi-Fi 5 / Wi-Fi 6
Bezdrôtové zabezpečenie WPA-PSK, WPA-Enterprise (WPA / WPA2 / WPA3 *)

* Podporované s budúcimi verziami kontroléru

BSSID 8 za rádio
VLAN 802.1Q
Pokročilá QoS Obmedzenie sadzby na používateľa
Izolácia návštevnosti hostí Podporované
Súbežní klienti 300 a viac
Podporované dátové rýchlosti (Mbps)
802.11a 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48, 54 Mbps
802.11n (Wi-Fi 4) 6,5 Mb / s až 300 Mb / s (MCS0 – MCS15, HT 20/40)
802.11b 1, 2, 5,5, 11 Mbps
802.11g 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48, 54 Mbps
802.11ac (Wi-Fi 5) 6,5 Mb / s až 866,7 Mb / s (MCS0 – MCS9 NSS1 / 2, VHT 20/40/80)
802.11ax (Wi-Fi 6) 6,3 Mb / s až 1,2 Gb / s (MCS0 – MCS11 NSS1 / 2, HE 20/40/80)
blank

Riešením problémov môže byť:

  • Zakúpenie zariadenia Dual Band, ktoré pracuje aj v pásme 5 GHz, ktorého frekvencia nie je tak zarušená a dosahuje vyššie rýchlosti pripojenia. Ak máte takýto router, musíte nastaviť aj svoje zariadenia na frekvenciu 5 GHz.
  • Viac frekvencií vďaka ktorým si zariadenie vyberá tú, ktorá je najmenej zarušená. Táto funkcia má nevýhodu, že danú frekvenciu môže niekto obsadiť a zarušiť, čo spôsobí stratu pripojenia.
  • Aktualizujte operačný systém svojho routera na najnovšiu verziu, aby dokázal podporovať aj novšie zariadenia.
  • Presuňte svoj router na iné miesto, ktoré bude bližšie k používaným zariadeniam a nebude medzi ním a zariadením veľa prekážok, ktoré môžu oslabiť signál.
  • Zarušenie môže spôsobiť aj príliš veľa zariadení pripojených v sieti. Pochopiteľne či to má vplyv na Wi-Fi alebo nie určuje rýchlosť pripojenia. Pri 300 alebo 500 Mbps pripojení cez optiku sú výsledky iné než pri 5 Mbps DSL linke. Všetko toto treba brať do úvahy. Nezabudnite teda vašim deťom pripomenúť, aby nesťahovali príliš veľké súbory.
  • Vypnite doma všetky zariadenia pripojené k WiFi a otvorte administráciu routeru. Ak tam nájdete svietiť pripojené zariadenie alebo zariadenia a ste si istí, že nie sú Vaše, je čas začať blokovať.
  • Posledný bod vyžaduje investíciu – ak Vám nepomohli žiadne rady, možno je Váš router už príliš starý a nezvláda nátlak zo strany čoraz výkonnejších zariadení.

Naši zákazníci odporúčajú tieto služby

OPTIK 1600ka

Sťahovanie800 Mbit/s

Surfovanie800 Mbit/s

Odosielanie800 Mbit/s

ZriadenieZADARMO

WiFi RouterZADARMO

iba 19,90 €

mesačne

RAKET IDEAL

Sťahovanie60 Mbit/s

Surfovanie60 Mbit/s

Odosielanie8 Mbit/s

ZriadenieZADARMO

WiFi RouterZADARMO

iba 19,90 €

mesačne

V čom je rozdiel

OPTIK - Optické pripojenie je vedené optickými vláknami s rýchlosťou do 800 Mbit/s. Výhodou sú vysoké rýchlosti a dobrá stabilita pripojenia. Nevýhodou je nevyhnutnosť optickej káblovej infraštruktúry v lokalite klienta a časovo náročnejšia montáž.

RAKET - Bezdrôtové pripojenie je vedené cez anténu, teda vzduchom s rýchlosťou do 100 Mbit/s. Výhodou je, že takéto pripojenie je k dispozícii prakticky kdekoľvek, kde siaha pokrytie vysielačmi a inštalácia je veľmi rýchla. Nevýhodou sú nižšie maximálne rýchlosti pripojenia.

Rýchly výber

Overte si dostupnosť internetu

Prosíme o zadanie mesta v správnom tvare. (napr. Trnava)